Alergik w samochodzie

Liczba osób cierpiących z powodu alergii na pyłki roślin stale wzrasta, a fakt, że uczulenie może dopaść nas w każdym wieku, powinien wzbudzić naszą czujność. W okresie pylenia roślin niełatwo jest uciec od alergenów – mogą się dostać nawet do zamkniętych przestrzeni mieszkań i samochodów, chyba, że odpowiednio o nie zadbamy. W domu: stosując oczyszczacze powietrza, a w samochodzie: wymieniając regularnie filtry kabinowe. Dziś zajmiemy się tym, jak alergik może zadbać o swój komfort w aucie.

Filtry kabinowe – po co się je stosuje?

alergia na pyłki roślinSpośród różnych rodzajów filtrów stosowanych w samochodach osobowych, do kabinowych najpóźniej zaczęto przykładać uwagę. Z jednej strony nie mają one bezpośredniego wpływu na stan techniczny samochodu, z drugiej strony ilość zanieczyszczeń na drogach zaczęła zwiększać się wraz ze wzrostem liczby aut na ulicach. W konstrukcjach starszych samochodów filtry kabiny wręcz nie są przewidziane…

Rolą tych filtrów jest oczyszczanie powietrza, które dostaje się do kabiny samochodu przez nawiew. Powietrze to wpada z zewnątrz, a trudno oczekiwać, by bez filtracji było czyste. Po pierwsze, z czystością powietrza w Polsce generalnie jest problem, który nasila się zwłaszcza w okresie zimowym (smog!). Po drugie, na drogach, zarówno w miastach, jak i na trasach, powietrze nie ma prawa być czyste: unoszą się w nim zanieczyszczenia z drogi, a swoje trzy grosze dokładają też emitowane przez inne pojazdy spaliny. Bez sprawnych i skutecznych filtrów kabinowych wszystkie te substancje dostaną się do wnętrza pojazdu, a my będziemy je wdychać. Konsekwencji być może nie odczujemy od razu (choć szybko może dopaść nas chociażby uporczywy kaszel), jednak w dłuższej perspektywie czekać może nas szereg chorób, głównie nowotworowych oraz układu oddechowego.

Filtry kabinowe dla alergików

filtry kabinoweMimo, że korzyści z filtrów kabinowych będziemy czerpać wszyscy, to zdecydowanie wpłyną one na komfort podróżowania osób uczulonych na pyłki roślin. Modele przeciwpyłkowe filtrów kabiny PZL Sędziszów są wyposażone we włókninę, która oprócz zwykłych zanieczyszczeń z powietrza, zatrzymuje również pyłki roślin przed przedostaniem się do wnętrza pojazdu. Dzięki temu w czasie podróży można zapomnieć o alergii, co ma nie tylko wpływ na komfort jazdy, ale w przypadku, kiedy to kierowca jest uczulony, również na bezpieczeństwo.

Jak wybrać filtr kabinowy, jeśli mamy alergię na pyłki?

filtry kabinowe dla alergikówChociaż wielu kierowców – zupełnie niesłusznie – filtry kabinowe traktuje po macoszemu, to zwłaszcza jeśli my, albo nasi pasażerowie, mamy problemy z alergią na pyłki roślin, powinniśmy zadbać po pierwsze o wybór filtra dobrej jakości, a po drugie o jego regularną wymianę w odpowiednim czasie. Jak znaleźć filtr kabinowy, który spełni swoją rolę w przypadku uczulenia na pyłki? Przede wszystkim warto skierować swoją uwagę w stronę uznanych producentów, z ich oferty natomiast wybierać te filtry, które są opisywane jako przeznaczone dla alergików, z odpowiednim materiałem filtracyjnym. Kiedy natomiast wymieniać w samochodzie filtry kabinowe? Wymianę zaleca się raz do roku, a najrozsądniejszym wyjściem będzie dokonanie jej bezpośrednio przed rozpoczęciem okresu pylenia. Na samym początku praca filtra kabiny będzie najbardziej efektywna, dzięki czemu ochronimy się przed pyłkami w czasie, kiedy w powietrzu będzie ich najwięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *