Co ortodonta robi na pierwszej wizycie?

Strach przed nieznanym często powoduje, że odwlekamy to w nieskończoność. Tymczasem w wielu przypadkach nie taki diabeł straszny jak go malują. Wiele osób, które mają problemy z nierównym zgryzem, chciałoby je rozwiązać, ale zastanawiają się, co ortodonta robi na pierwszej wizycie i zaczynają mieć obawy tak poważne, że odwlekają realizację swojego marzenia, którym są proste zęby. Nie ma się czego bać – udowadniamy to w tym artykule.

ortodonta bielsko

Pierwsza wizyta u ortodonty

Pierwsza wizyta u ortodonty jest w pewien sposób podobna do wizyty kontrolnej u stomatologa – osoby, które boją się czynności wykonywanych przez dentystów naprawdę nie mają się czego bać. Na początku ortodonta zada nam kilka pytań bądź też przed wizytą zostaniemy poproszeni o wypełnienie ankiety. Pojawią się pytania o to, czy w przeszłości leczyliśmy się ortodontycznie, a także o schorzenia i przyjmowane aktualnie leki, ewentualne uczulenie na środki znieczulające itp. – czyli podstawowe informacje, których potrzebują od nas także lekarze innych specjalizacji. Ortodonta porozmawia z nami także o tym, co chcielibyśmy osiągnąć w wyniku leczenia i o naszych motywacjach, a przede wszystkim obejrzy naszą jamę ustną, by ocenić stan jamy ustnej i wadę, z jaką ma do czynienia w naszym przypadku.

Przygotowanie do planu leczenia

Jeżeli posiadamy aktualne zdjęcie pantomograficzne, weźmy je ze sobą na wizytę. Jeśli go nie mamy, ortodonta zleci nam jego wykonanie. Często też będzie potrzebne również zdjęcie boczne (np. w zgryzie otwartym). Jeśli już na pierwszej wizycie będziemy zdecydowani na podjęcie leczenia u odwiedzonego ortodonty, możliwe, że zostaną wykonane także wyciski. Nie należy się tego obawiać, ponieważ trwa to chwilę i jest bezbolesne. Wyciski wykonuje się z masy podobnej do plasteliny, którą nakłada się na każdy łuk osobno. Po chwili, gdy masa stwardnieje, można ją zdjąć – na podstawie wycisku ortodonta może wykonać odlew naszego zgryzu, by na nim móc dokładnie ocenić naszą wadę. W oparciu o zdjęcia i odlewy, a także dokumentację fotograficzną, która również zostanie wykonana na pierwszej wizycie, ortodonta będzie mógł dokonać niezbędnych pomiarów i ustaleń oraz przygotować plan leczenia, który zostanie nam przedstawiony na kolejnej wizycie.