Kiedy zgłosić się do ortodonty?

Leczenie ortodontyczne jest jednym z najczęściej podejmowanych, mimo że jego koszty nie należą do najniższych (NFZ refunduje je jedynie pacjentom do 12 roku życia). Choć potocznie oznacza ono dla nas prostowanie zębów ze względów estetycznych, to jednak w rzeczywistości pełni ono o wiele bardziej doniosłą rolę. Kiedy warto je podjąć, a przynajmniej zweryfikować u ortodonty, czy jest taka konieczność?ortodoncja dziecięca

Ortodoncja dziecięca

Mimo, że często to właśnie widocznie krzywy zgryz sprawia, że wybieramy się z naszymi dziećmi (lub sami) do ortodonty, istnieje wiele innych objawów, które powinny nas skłonić do takiej wizyty. Jeśli chcemy, by nasze dzieci nie miały w przyszłości poważniejszych kłopotów ze zgryzem, warto zwrócić uwagę na takie objawy jak m.in.:

O tym, jakie postępowanie w danym wypadku będzie najlepsze, zdecyduje ortodonta, jednak trzeba wiedzieć, że powyższe objawy mogą sugerować kłopoty, których lepiej uniknąć, decydując się na konsultację ze specjalistą. Leczenie ortodontyczne z powodzeniem może być przeprowadzane nawet u 2-latków. Niektórym może się wydawać bezsensowne podejmowanie się leczenia u dzieci z mlecznymi zębami, jednak warto wiedzieć, że często problemy z nimi przekładają się na późniejsze problemy z zębami stałymi, dlatego nie warto ich bagatelizować.

ortodonta bielsko

Ortodoncja dorosłych

Dorośli bardzo często decydują się na leczenie ortodontyczne z powodu niezadowolenia z wyglądu swojego zgryzu: krzywe zęby, stłoczone lub z przerwami między sobą, zrotowane – to najczęstsza przyczyna wizyty dorosłego u ortodonty. Estetyka to jedna sprawa, ale wady kosmetyczne przekładają się też na trudności w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej, co z kolei zwiększa ryzyko próchnicy oraz powoduje większe odkładanie się kamienia nazębnego. Na wizytę u ortodonty powinny zdecydować się również osoby, które mają problemy ze ścieraniem się zębów, odsłanianiem się szyjek zębowych, bruksizmem (zgrzytanie zębami w czasie snu). Choć często może się to wydawać wręcz nieprawdopodobne, rozpoczęcie leczenia ortodontycznego rozwiązuje wiele problemów, a przede wszystkim pozwala długo cieszyć się zdrowym zgryzem.

 

Rodentica

1 Comment

Comments are closed.