Leczenie wypadania włosów – konieczność czy fanaberia?

W dzisiejszych czasach większą niż kiedykolwiek wcześniej uwagę przywiązujemy do wyglądu zewnętrznego, dlatego też kiedy tylko coś w nim zacznie nas niepokoić, często zaczynamy od razu szukać rozwiązań z najwyższej półki. Leczenie wypadania włosów nie jest pod tym względem żadnym wyjątkiem – w tej dziedzinie tym bardziej od razu chcemy poddać się jak najbardziej specjalistycznym zabiegom. Tylko czy rzeczywiście jest to konieczne?

girl-1848949_640

Dlaczego włosy wypadają?

Wypadanie włosów jest procesem naturalnym związanym z cyklami ich wzrostu. Warto jednak wiedzieć, do jakiego momentu można uznać je za normalne, a od kiedy powinno zacząć nas martwić. Dziennie tracimy około 100 włosów i mieści się to w granicach normy. Jeżeli nagle zaobserwowaliśmy, że wypada nam więcej włosów, wówczas warto przyjrzeć się temu bliżej. Przyczyn wzmożonej utraty włosów może być wiele i bardzo często winę za zaistniały stan rzeczy ponosimy my sami. Błędy dietetyczne czy niewłaściwa pielęgnacja to bardzo częste powody zwiększonego wypadania włosów, a by zatrzymać ten proces wystarczy jedynie zwracać większą uwagę na to, co jemy i w jaki sposób dbamy o włosy. Jeśli to nie pomoże, wówczas, zamiast na własną rękę sięgać po preparaty z drogerii czy apteki, lepiej udać się do specjalisty, które określi czy i jakie leczenie wypadania włosów będzie konieczne. Może się bowiem okazać, że utrata włosów jest jedynie objawem procesu chorobowego toczącego się w organizmie, dlatego konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich badań.

hair-2082568_640

Kiedy leczyć wypadanie włosów?

Mnogość chorób i zaburzeń, które powodują wzmożone wymaganie włosów sprawia, że konieczne jest wykonanie m.in. badań krwi i hormonalnych. Czasem to wystarczy, by określić, co powoduje wypadanie włosów, a czasem daje to wskazówki, gdzie poszukiwać rzeczywistych przyczyn. Jeżeli włosy wypadają z powodu różnych chorób czy np. zaburzeń hormonalnych, to konieczne jest zajęcie się przede wszystkim nimi – ich wyleczenie przywróci do równowagi organizm, a tym samym zatrzyma wypadanie włosów. Oznacza to, że wszelkie zabiegi pielęgnacyjne mogą poprawić stan włosów i wzmocnić je, jednak nie zatrzymają ich wypadania, jeżeli jest ono spowodowane czymś innym, niż sam stan skóry głowy i włosów. Trudno wówczas mówić o leczeniu wypadania włosów, ponieważ zahamowanie utraty włosów jest jedynie jednym z objawów cofania się danej jednostki chorobowej, a to właśnie ona powinna być leczona.

hair-1838728_640

Są jednak sytuacje, w których oprócz wypadania włosów organizm nie daje żadnych innych sygnałów i nic złego się w nim nie dzieje. Wzmożona utrata włosów ma miejsce często w okresie jesienno-zimowym, a u kobiet w czasie ciąży – to m.in. z takich przyczyn można podjąć się faktycznego leczenia wypadania włosów. Główną zasadą powinno być jednak to, by każdorazowo, kiedy zauważamy u siebie zwiększoną utratę włosów, dokładnie przyjrzeć się swojemu życiu w ostatnich tygodniach oraz poddać się podstawowym badaniom, zamiast od razu sięgać po mniej lub bardziej specjalistyczne metody hamujące wypadanie włosów.

 

Klinika Medmix

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *