Leczenie wypadania włosów – konieczność czy fanaberia?

W dzisiejszych czasach większą niż kiedykolwiek wcześniej uwagę przywiązujemy do wyglądu zewnętrznego, dlatego też kiedy tylko coś w nim zacznie nas niepokoić, często zaczynamy od razu szukać rozwiązań z najwyższej półki. Leczenie wypadania włosów nie jest pod tym względem żadnym wyjątkiem – w tej dziedzinie tym bardziej od razu chcemy poddać się jak najbardziej specjalistycznym zabiegom. Tylko czy rzeczywiście jest to konieczne?

girl-1848949_640

Dlaczego włosy wypadają?

Wypadanie włosów jest procesem naturalnym związanym z cyklami ich wzrostu. Warto jednak wiedzieć, do jakiego momentu można uznać je za normalne, a od kiedy powinno zacząć nas martwić. Dziennie tracimy około 100 włosów i mieści się to w granicach normy. Jeżeli nagle zaobserwowaliśmy, że wypada nam więcej włosów, wówczas warto przyjrzeć się temu bliżej. Przyczyn wzmożonej utraty włosów może być wiele i bardzo często winę za zaistniały stan rzeczy ponosimy my sami. Błędy dietetyczne czy niewłaściwa pielęgnacja to bardzo częste powody zwiększonego wypadania włosów, a by zatrzymać ten proces wystarczy jedynie zwracać większą uwagę na to, co jemy i w jaki sposób dbamy o włosy. Jeśli to nie pomoże, wówczas, zamiast na własną rękę sięgać po preparaty z drogerii czy apteki, lepiej udać się do specjalisty, które określi czy i jakie leczenie wypadania włosów będzie konieczne. Może się bowiem okazać, że utrata włosów jest jedynie objawem procesu chorobowego toczącego się w organizmie, dlatego konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich badań.

hair-2082568_640

Kiedy leczyć wypadanie włosów?

Mnogość chorób i zaburzeń, które powodują wzmożone wymaganie włosów sprawia, że konieczne jest wykonanie m.in. badań krwi i hormonalnych. Czasem to wystarczy, by określić, co powoduje wypadanie włosów, a czasem daje to wskazówki, gdzie poszukiwać rzeczywistych przyczyn. Jeżeli włosy wypadają z powodu różnych chorób czy np. zaburzeń hormonalnych, to konieczne jest zajęcie się przede wszystkim nimi – ich wyleczenie przywróci do równowagi organizm, a tym samym zatrzyma wypadanie włosów. Oznacza to, że wszelkie zabiegi pielęgnacyjne mogą poprawić stan włosów i wzmocnić je, jednak nie zatrzymają ich wypadania, jeżeli jest ono spowodowane czymś innym, niż sam stan skóry głowy i włosów. Trudno wówczas mówić o leczeniu wypadania włosów, ponieważ zahamowanie utraty włosów jest jedynie jednym z objawów cofania się danej jednostki chorobowej, a to właśnie ona powinna być leczona.

hair-1838728_640

Są jednak sytuacje, w których oprócz wypadania włosów organizm nie daje żadnych innych sygnałów i nic złego się w nim nie dzieje. Wzmożona utrata włosów ma miejsce często w okresie jesienno-zimowym, a u kobiet w czasie ciąży – to m.in. z takich przyczyn można podjąć się faktycznego leczenia wypadania włosów. Główną zasadą powinno być jednak to, by każdorazowo, kiedy zauważamy u siebie zwiększoną utratę włosów, dokładnie przyjrzeć się swojemu życiu w ostatnich tygodniach oraz poddać się podstawowym badaniom, zamiast od razu sięgać po mniej lub bardziej specjalistyczne metody hamujące wypadanie włosów.

 

Klinika Medmix