Pierwsza wizyta u trychologa – jak się przygotować?

Dbanie o włosy to dziś o wiele więcej niż ich regularne mycie i podcinanie. Na szczęście pomaga nam w tym sztab specjalistów, z których szczególną pozycję ma trycholog. Jest to osoba wyspecjalizowana w leczeniu problemów z włosami i skórą głowy. Specjalizacja ta staje się w Polsce coraz bardziej znana, choć jeszcze kilka lat temu nie było u nas zbyt wielu fachowców w tej dziedzinie i nie mieli oni też dużej liczby pacjentów, ponieważ wielu z nas nie miało pojęcia o ich istnieniu. Sytuacja ta się zmieniła i dziś coraz więcej osób zwraca się po pomoc do trychologa. Jak przygotować się do pierwszej wizyty? Kiedy się na nią zdecydować?

Kiedy wybrać się do trychologa?

Wielu z nas, zauważywszy wystąpienie problemów z włosami lub skórą głowy, w pierwszej kolejności myśli o wizycie u dermatologa. Jako, że ta specjalizacja lekarska zajmuje się chorobami skóry, zwykło się uważać, że dermatolog pomoże nam również w kłopotach związanych np. z wypadaniem włosów. Wizyta u lekarza tej specjalizacji oczywiście nie zaszkodzi, jednak jeśli mamy taką możliwość, warto wybrać się do trychologa. Ma on bardzo wąską specjalizację i zajmuje się wyłącznie schorzeniami włosów i skóry głowy, przez co w swojej praktyce miał też do czynienia z wieloma różnymi przypadkami, a także dysponuje narzędziami, których w gabinetach dermatologów często brak. Dzięki temu diagnoza może zostać postawiona szybciej.

trychologDo wizyty u tego specjalisty powinny nas skłonić:

  • wypadanie włosów,
  • łysienie,
  • wyczuwalna manualnie zmiana w strukturze włosa,
  • nadmierne przetłuszczanie włosów,
  • problemy ze skórą głowy: łupież, świąd, łojotok, przesuszenie itp.

Generalnie, jeśli zauważamy jakąkolwiek nieprawidłowość, warto zdecydować się na pierwszą wizytę u trychologa.

Przed wizytą u trychologa

Nie każdy trycholog zapisując nas na wizytę poinformuje nas, jak mamy się do niej przygotować – dzieje się tak zwłaszcza w dobie umawiania wizyt przez Internet. Dlatego też wielu pacjentów ma obawy przed pierwszą wizytą u specjalisty od włosów i przygotowaniem do niej.

gabinet trychologaPierwszą rzeczą, o której powinniśmy pamiętać, są czyste włosy. Nie powinniśmy nakładać na nie żadnych produktów stylizacyjnych, suchego szamponu czy odżywek bez spłukiwania. Włosy najlepiej umyć dzień przed wizytą, a nie bezpośrednio przed nią, ponieważ umożliwi to ocenę pracy gruczołów łojowych, która ma wpływ na skłonność do łojotoku. Nie warto też dbać o uczesanie, bo do badania włosy muszą być rozpuszczone. Na dwa tygodnie przed wizytą lepiej zrezygnować z farbowania, dekoloryzacji, trwałej ondulacji itp. zabiegów fryzjerskich.

By jak najlepiej wykorzystać wizytę u trychologa, warto na kilka dni przed nią zastanowić się nad objawami i tym, kiedy je u siebie zauważyliśmy. Zróbmy też listę używanych przez nas kosmetyków do włosów i skóry głowy oraz określmy jak często i w jaki sposób ich używamy. To na pewno pomoże w diagnozowaniu problemu! Przygotujmy też listę pytań, które chcielibyśmy zadać. Najlepiej spisać je na kartce – dzięki temu nic nam nie umknie i o niczym nie zapomnimy.

Odpowiednie przygotowanie się przed pierwszą wizytą u trychologa pozwoli nie tylko poczuć nam się pewniej w gabinecie i jak najlepiej wykorzystać spędzony w nim czas, ale ułatwi też specjaliście znalezienie przyczyny naszych problemów i rozwiązania dla nich. Bez wątpienia trycholog jest dla nas najlepszym wyborem, jeśli coś martwi nas w stanie naszych włosów lub skóry głowy.