Sprytne urządzenia dla niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne ruchowo często doświadczają w codziennym życiu różnych trudności, których nierzadko nawet nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. Nawet najprostsze czynności, które osoby pełnosprawne wykonują właściwie bez zastanowienia, są dla niepełnosprawnych niemal niemożliwe do wykonania. Do tego dochodzą trudności oczywiste, jak na przykład brak alternatyw dla schodów w wielu miejscach. W tym artykule pokażemy ciekawe urządzenia, które zostały stworzone, by ułatwić niepełnosprawnym codzienność.

starsza osobaŁatwiejsze ubieranie się

Chyba nie ma drugiego elementu garderoby, którego założenie generuje takie trudności u osób niepełnosprawnych jak skarpety czy rajstopy. Ból pleców, choroby kolan czy bioder albo nadwaga potrafią skutecznie utrudnić tę, wydawałoby się prostą czynność. Proszenie za każdym razem kogoś o pomoc w ubraniu skarpetek jest nie tylko krępujące, ale często przede wszystkim niemożliwe. Na szczęście rozwiązaniem tego problemu jest przyrząd do zakładania skarpetek. Za jego pomocą można szybko i bez problemu założyć skarpety, pończochy czy rajstopy. Element garderoby nakłada się na przyrząd, który następnie kładzie się na podłodze. Po wsunięciu palców stopy do skarpetki, wystarczy pociągnąć za troczki, którymi podciągnie się skarpetę.

Schody – żadna przeszkoda

Wielokrotnie osoby na wózkach inwalidzkich muszą całować przysłowiową klamkę, ponieważ w danym obiekcie brak alternatyw dla schodów. Rozwiązaniem na ten problem jest schodołaz – to urządzenie przenośne, które umożliwia transport osoby na wózku po schodach. Schodołaz można zdemontować do dwóch części i przewieźć w samochodzie, a poradzi sobie na większości schodów. Do jego używania konieczna jest pomoc opiekuna, ale obsługa urządzenia nie wymaga użycia siły. Koszt urządzenia jest relatywnie nieduży, w porównaniu z podniesieniem komfortu życia społecznego.

schodołaz

Przenoszenie bez obciążenia

Chwytak to urządzenie, które pozwoli na sięgnięcie oddalonego przedmiotu bez konieczności obciążania pleców i kończyn górnych. Sprawdza się w przypadku przenoszenia przedmiotów niewielkiej wagi (zwykle ok. 1 kg), ale jest znaczną pomocą, dlatego warto go mieć, zwłaszcza, że jest niedrogi – kosztuje przeważnie około 50 złotych.