Czy słuchawki douszne psują słuch?

Często spotykamy się z opinia, że ludzi korzystający ze słuchawek nausznych i dousznych będą mieć problemy ze słuchem, ponieważ wpływają one niekorzystnie na słuch. Słuchawkowiczów spacerujących po mieście czy jeżdżących środkami komunikacji miejskiej jest bardzo dużo. Każdy lubi podróżować ze swoją ulubioną muzyką i słuchać w wolnej chwili. Czy faktycznie jest się czego obawiać i nie powinniśmy słuchać muzyki na słuchawkach?

ucho czowieka

Słuchanie muzyki na słuchawkach nie musi być szkodliwe dla zdrowia i słuchu

Wszystko co robi się z głowa i w sposób umiarkowany nie powinno stwarzać zagrożenia. Oczywiście, słuchawki używane w nieodpowiedni sposób będą nam szkodziły, jednak w większości przypadków normalnego użytkowania nie będzie dla nas szkodliwe, a może być nawet przydatne. W jaki sposób? Otóż muzyka ma właściwości uspokajające i relaksacyjne. Może zatem ukoić nerwy, odstresować przed rozmową kwalifikacyjną, pozwala zapomnieć o utrapieniach itp. Dlatego w niektórych sytuacjach warto jej słuchać i nie przejmować się utratą słuchu. Ma pozytywny wpływ na psychikę i samopoczucie człowieka, dlatego stała się tak popularna  wśród ludzi młodych. Aby uniknąć negatywnego efektu wystarczy nie przedłużać słuchania na słuchawkach. Jeśli mamy możliwość słuchania na głośnikach, lepiej włączyć głośniki. Nie przesadzajmy też z poziomem głośności. Dobrze jest ustawić ją na minimalnym poziomie od momentu, kiedy dźwięki jest dla nas słyszalny w sposób dostateczny. Nie ma potrzeby dodatkowo wzmacniać głos. Warto się upewnić czy posiadamy słuchawki zamknięte, otwarte czy półotwarte. Słuchawki otwarte lub półotwarte mają lepszą cyrkulację powietrza między wnętrzem ucha i na zewnątrz co nie powoduje zmęczenia przy słuchaniu muzyki czy bólów głowy o zbyt długiego słuchania.

słuchanie muzyki na słuchawkach

Czy słuchanie na słuchawkach posiada zagrożenia?

Tak, jeżeli robimy to w sposób nieprawidłowy, możemy doznać negatywnych efektów. Pierwszym, najbardziej poważnym jest systematyczne obniżenie jakości słuchu. ucho przyzwyczajane do zbyt głośnej muzyki w dłuższym czasie będzie mniej wrażliwe na ciche dźwięki, co może objawić się pogorszeniem słuchu. Na skutek zbyt głośnej muzyki mikrouszkodzeniom podlega błona bębenkowa ucha, dlatego tak ważne jest utrzymywanie odpowiedniej głośności słuchawek. Od długiego słuchania muzyki na słuchawkach zamkniętych może pojawić się zmęczenie i bóle głowy. Jest to stan przejściowy. Lepiej dawkować sobie wrażenia muzyczne i używać otwartych lub półotwartych słuchawek. Nie ma większego znaczenia czy używamy słuchawek nausznych, dousznych czy dokanałowych. Zalecenia dotyczą wszystkich rodzajów tych słuchawek.