Czym jest Prezbiopia?

Wraz z wiekiem zmienia się nam wzrok i jest to zupełnie naturalny proces. Starzejąc się jesteśmy narażeni głównie na takie dolegliwości jak presbiopia czy zaćma, które wpływają niekorzystnie na komfort naszego życia. Pamiętajmy więc o kontrolnym badaniu wzroku, które pozwoli nam na szybkie reagowanie na oznaki jego pogorszenia.

Prezbiopia inaczej starczowzroczność jest naturalną ewolucją wzroku dotycząca niemal każdego po 40. roku życia. Powodem starczowzroczność jest osłabienie się soczewki wewnątrzgałkowej, narządu, który jest odpowiedzialny za akomodację oka. W konsekwencji za sprawne widzenie z różnych odległości czyli na zmianę z bliska i daleka.

Prezbiopia daje o sobie znać kiedy pojawiają się trudności z wyraźnym widzeniem z bliska szczególnie przy słabym oświetleniu. Prezbiopii nie można wyleczyć ani też uniknąć, można natomiast zadbać o profilaktykę oczu badając wzrok regularnie u okulisty. Taki zabieg nie dopuści w przyszłości do pogłębienia wady wzroku.

okulary progresywne

Możliwości korekcji prezbiopii?

Pierwszym etapem jest wykonanie badania wzroku u specjalisty. Sposobem na prezbiopie są oczywiście odpowiednio dobrane okulary. Istnieje kilka typów okularów wykorzystywanych do korekcji tej wady, wszystko jednak zależy od rodzaju wykonywanych przez nas czynności. Możemy zdecydować się na przykład na dwie pary okularów tj. okulary korekcyjne do czytania oraz drugą parę okularów do pracy przed komputerem.

Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań optyki są okulary progresywne. Zastępują one dwie pary okularów, bez większego problemu możemy w nich czytać, idealnie nadają się również do codziennego noszenia. To najlepsze rozwiązanie dla osób, które mają wadę wzroku i potrzebują okularów do dalekiej, pośredniej jak również bliskiej odległości.

Eksperci z dziedziny optyki alarmują, iż opóźnienie decyzji o odpowiedniej korekcji wzroku może skutkować przewlekłymi zapaleniami spojówek oraz zaburzeniami widzenia.