Nawilżacze powietrza w mieszkaniu a zdrowie

Zapewne wielokrotnie napotykaliśmy się przeglądając sklepowe półki na urządzenia zwane nawilżaczami powietrza. Zazwyczaj są to elektryczne urządzenia, które zamieniają wodę zgromadzoną w zbiorniku w parę, którą wypuszczają do wnętrza pokoju. Dzięki zwiększonej ilości pary wodnej w powietrzu wpływa to na jego wilgotność. Dlaczego warto używać nawilżaczy, co tak naprawdę nam dają i jak wpływają na nasze zdrowie?

Oczyszczanie powietrza

Nawilżacze powietrza szczególnie są przydatne dla osób mających trudności z oddychaniem, lub są alergikami. Poprzez generowanie pary zbierane są drobne pyłki, kurz i inne nieczystości z powietrza. Powinno to pomóc osobom, które są wrażliwe na tego typu zawartości w powietrzu. nawilżone powietrze spowoduje, że mnie tych nieczystości dostanie się do naszych płuc, dlatego warto o to zadbać ze względów zdrowotnych. Pod tym kątem warto zapoznać się z nawilżaczami ewaporacyjnymi. Są one bardziej skuteczne w oczyszczaniu powietrza. Działają w taki sposób, że z jednej strony zasysają powietrze nawilżając je i oczyszczając a z drugiej wypuszczając je z powrotem do pomieszczenia. Znacznie podnosi to skuteczność i wydajność urządzenia jeśli myślimy o tym by pozbyć się drobnoustrojów, pyłu, kurzu i innych nieczystości.

Nawilżenie suchego powietrza

Oddychanie suchym powietrzem nie tylko rodzą problemy związane z nadmiernym przesuszaniem śluzówki i wynikającymi z tego powodu problemami zdrowotnymi takimi jak kaszel, katar, trudności z oddychaniem. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu o suchym powietrzu powoduje także przesuszanie skóry, obniżenie wartości snu, osłabienie układu odpornościowego. jest to szczególni istotne w okresie grzewczym. Gorące kaloryfery skutecznie wysuszają powietrze przed czym powinniśmy się bronić korzystając z nawilżaczy parowych. Dla osób, które zwracają dużą uwagę na oszczędność energii mogą zaopatrzyć się w zwykłe nawilżacze ceramiczne lub metalowe. Są one zawieszane na ciepłym kaloryferze a do ich zbiornika wlewa się wodę. Pod wpływem ciepła pochodzącego z kaloryfera woda paruje i wpływa na nawilżenie powietrza w pomieszczeniu. Przy tym nie zużywa energii ani żadnych zasobów z wyjątkiem odrobiny wody.

nawilżacz powietrza

Do czego służy higrometr?

Higrometr (inaczej wilgotnościomierz) jest urządzeniem pomiarowym, które wskazuje poziom wilgotności w powietrzu. Higrometry często są zintegrowane z różnymi urządzeniami, także nawilżaczami. Jeśli urządzenie wykryje niski poziom wilgotności powietrza samo się uruchamia w celu regulacji wilgotności. Jest to dobre rozwiązanie, które zoptymalizuje zużycie wody i energii w pomieszczeniu. Optymalną dla człowieka wilgotnością powietrza jest zawartość pary wodnej w powietrzy na poziomie 40-60%. Jeśli spada ona poniżej 40% jest to znak, że należy pomyśleć nad rozwiązaniami mającymi przywrócić ją na odpowiedni poziom. Jeśli spada poniżej 30-20% należy koniecznie wprowadzić zmiany w celu poprawy warunków sprzyjających zdrowiu człowieka. Norma PN-78/B-03421 określa minimalną wilgotność powietrza w pomieszczeniu, więcej informacji można uzyskać pod linkiem: http://archiwum.ciop.pl/24151.

Inne funkcje nawilżaczy powietrza

Oprócz przytoczonych zastosowań, nawilżacze posiadają również inne. Bardziej zaawansowane modele mogą wykorzystywać elementy aromaterapii. Rozprowadzają zapachy olejków aromatycznych dzięki czemu odświeżają zapach i sprzyjają relaksowi. Niektóre modele posiadają funkcję jonizacji powietrza, to znaczy tworzenia ujemnych jonów. Przewaga jonów ujemnych w powietrzu nad dodatnimi wpływa na stan człowieka. Istnieje wiele naturalnych sposobów na zjonizowanie ujemne powietrza w mieszkaniu, jeśli nie możemy ich zastosować urządzenie jonizujące może okazać się przydatne. Niektóre modele umożliwiają także odwrócić proces nawilżania, czyli osuszanie powietrza. Jeżeli wilgotność przekracza zalecany poziom urządzenie może osuszyć powietrze przywracając jego wilgotność do optymalnego poziomu. Zbyt wysoka wilgotność ma także niepożądany wpływ na samopoczucie człowieka jak bóle głowy, zmęczenie i osłabienie.

nawilżanie powietrza