Pielęgnacja skóry głowy po przeszczepie włosów

Po każdym zabiegu, przeprowadzający go lekarz wydaje nam pewne zalecenia na okres rekonwalescencji, których musimy przestrzegać, jeżeli chcemy widzieć jak najlepsze efekty i szybko wrócić do pełnej sprawności. Nie inaczej jest, kiedy decydujemy się na przeszczep włosów – również wtedy chirurg poinformuje nas, co musimy robić, by jak najszybciej wrócić do zwykłego trybu życia, ale również nie popsuć efektów zabiegu. Dowiedz się, jak wygląda pielęgnacja skóry głowy po transplantacji włosów!

przeszczep włosów rekonwalescencja
fot. Visual Hunt

Pierwsze dni po zabiegu

Jak w każdym przypadku, również po przeszczepie włosów, szczególne zalecenia lekarskie obowiązują w ciągu pierwszych dni po przeprowadzeniu zabiegu. Jest to czas, w którym wrażliwsze osoby mogą odczuwać pewne nieprzyjemne dolegliwości, które jednak miną, jeśli będziemy odpowiednio postępować. Należy pamiętać, że w przeciwieństwie do mikropigmentacji włosówtransplantacja włosów jest zabiegiem inwazyjnym, dlatego też skóra, po jego przeprowadzeniu, potrzebuje czasu, by się zagoić oraz zregenerować. Odpowiednia pielęgnacja znacznie przyspieszy ten proces. Przez pierwszych kilka dni po zabiegu musimy zrezygnować z picia kawy i alkoholu, a także z palenia papierosów. W przypadku kawy lekarze często pozwalają na np. filiżankę dziennie, ale jeśli jesteśmy fanami espresso, powinniśmy jednak poczekać około 5 dni, zanim napijemy się małej czarnej. Do 3-5 dni od wykonania przeszczepu możemy odczuwać bóle głowy – dla zwiększenia komfortu możemy zażywać środki przeciwbólowe wskazane przez lekarza. Najczęściej jest to paracetamol. Jeżeli przeszczep włosów był wykonywany na dużym obszarze skóry głowy, mogą pojawić się także obrzęki – jeżeli lekarz wyrazi na to zgodę, możemy pomóc sobie zimnymi okładami. By szybciej pozbyć się obrzęku, warto też przez kilka dni po zabiegu spać z nieco uniesioną głową (kąt 45*).

przeszczep włosów
fot. Visual Hunt

Tydzień po przeszczepie włosów

Około tygodnia po transplantacji włosów, strupy zaczną odpadać. Proces ten naturalnie wywołuje uczucie swędzenia, jednak musimy sobie z nim poradzić i nie drapać skóry głowy. Możemy jednak przyspieszyć proces odpadania strupów (dzięki czemu szybciej pozbędziemy się swędzenia) – rozwiązaniem jest masaż głowy z użyciem odpowiedniego preparatu. Zwykle jest to oliwka, ale bardzo ważne jest, by była to taka, którą polecił nam przeprowadzający transplantację lekarz – wówczas możemy mieć pewność, że nie będzie ona zawierała składników, które mogą mieć negatywny wpływ na wciąż gojącą się skórę głowy. Około tygodnia po wykonaniu zabiegu możemy również umyć głowę. Tu również sięgamy po szampon polecony przez chirurga – niektóre kliniki wręczają swoim pacjentom cały zestaw preparatów do pielęgnacji skóry głowy bezpośrednio po zabiegu. Pierwsze mycia głowy powinny być przeprowadzane bardzo delikatnie i z użyciem wody o niezbyt wysokiej temperaturze. W drugim tygodniu po przeszczepie można już delikatnie masować skórę głowy w czasie jej mycia.

pielęgnacja po przeszczepie włosów
fot. Visual Hunt

Kolejne tygodnie po przeszczepie włosów

W kolejnych tygodniach przede wszystkim będziemy oczekiwali efektów zabiegu, które z miesiąca na miesiąc będą coraz bardziej zadowalające. Musimy jednak pamiętać, by jeszcze przez pewien czas chronić głowę i włosy przed ostrym światłem słonecznym. Jeśli jesteśmy fanami solarium, również musimy zrezygnować z wizyt przez około 1,5 miesiąca po zabiegu. Dla utrzymania efektów przeszczepu włosów warto też zrezygnować z ich farbowania, suszenia gorącym nawiewem, prostowania i modelowania z użyciem gorącego powietrza. Należy pamiętać również o tym, że nadmierny ucisk włosów powodowany niektórymi ich upięciami, ma również wpływ na łysienie.

Więcej o przeszczepie włosów przeczytasz tutaj: http://klinikamedmix.pl/pl/przeszczep-wlosow.html