Zła wentylacja w domu

Dobra wentylacja zapewnia lepszą jakość powietrza którą oddychamy. Dzięki dobrej wentylacji jesteśmy w stanie dostarczyć niezbędnego tlenu i usuwać zanieczyszczenia powietrza, takie jak zapachy kuchenne, dym czy dwutlenek węgla. Dobra wentylacja w domu ma realny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie jak wykazują badania – słaba jakość powietrza pogarsza poziom koncentracji.

Problemy z wentylacją – gdzie najczęściej występują?

Odpowiednia wentylacja jest szczególnie ważna w kuchni i łazience, czyli wszędzie tam gdzie duża ilość ciepła w powietrzu uderza w zimne powierzchnie powodują tak zwaną kondensację, która może być przyczyną powstawania wilgoci i pleśni. Można powiedzieć, że kuchnia i łazienka są właśnie tymi pomieszczeniami w domu narażonymi na złą wentylację. Powodów może być wiele, źle zamontowana wentylacja kominowa, niedrożne kanały wentylacyjne, złe działanie kratek wentylacyjnych.

kratka wentylacyjna

Jak zapewnić dobry dopływ powietrza

Zminimalizować wilgoć i zapewnić stały dopływ powietrza. W zimę szczególnie jest to trudne do wykonania, rzadziej wietrzymy pomieszczenia z obawy, że wychodzi nam się mieszkanie. Coraz częściej w budownictwie szczególnie tym starego typu można napotkać problem z działaniem wentylacji grawitacyjnej. Wtedy też najlepiej sięgnąć po inne rozwiązania alternatywne np. wentylację mechaniczną. Wdrażając ten typ wentylacji możemy mieć pewność, że nasz dom będzie dobrze wentylowany. Ebm-papst to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań,  zresztą nie tylko w domach ale i miejscach gdzie trudno o wentylację naturalną. Sprawdza się idealnie w domach i zakładach przemysłowych czy halach. Wentylatory ebm papst to sprzęt nowoczesny, który ma swoich zwolenników, nie bez przyczyny – jest to sprzęt uznawany za bezawaryjny i solidny spełniający swoje zadanie.

Co powoduje zła wentylacja?

Wysoki poziom wilgotności może wpływać i powodować reakcje alergiczne przyczyniać się do chorób układu oddechowego, które wywołane są przez roztocza i pleśń. Co gorsza, wysoki poziom wilgotności ma wpływa na stężenie lotnych związków organicznych w domu, a długotrwałe narażenie na te związki prowadzi do chorobowych stanów zdrowotnych, takich jak egzema, uszkodzenie układu nerwowego.