Czy amputacje kończyn muszą pozbawić aktywności?

Nikt nie jest w stanie przewidzieć zdarzeń, które mogą się przytrafić każdemu z nas. Jednego dnia cieszymy się pełnym zdrowiem spacerując z psem po parku, a drugiego dnia lądujemy w szpitalu z poważnymi obrażeniami ciała. Cały świat zmienia się o 180 stopni. Zdarza się, że na skutek poważnych chorób lub nieszczęśliwych wypadków doznaje się takich obrażeń kończyn i ciała, że nie sposób jest uratować je i wyleczyć. Skutkiem takich wydarzeń jest amputacja, która polega na wymuszonym pozbawieniu kończyny z uwagi na jej stan. Dla osób aktywnych, które straciły całą kończynę lub jej część trudniej jest pogodzić się z zaistniałą sytuacją. Nie wierzą, że będą w stanie normalnie funkcjonować, że zostali pozbawieni swoich marzeń, aktywności, ulubionych zajęć, co może powodować depresje. Jedyną rzeczą, którą można zrobić w takiej sytuacji to bardzo trudne pogodzenie się z zaistniałą sytuacją oraz jej akceptacja.

podnoszenie ciężarów z protezą

Powrót do sprawności z protezą

Osoba po amputacja zmuszona jest do korzystania z protezy. Początki bywają trudne. Wiele miesięcy może trwać rehabilitacja i nauczenie się korzystania z protezy. Dzięki specjalistycznym produktom branży protetycznej możliwy jest powrót do dużej sprawności. Wymaga to jednak od osoby niepełnosprawnej dużego nakładu pracy i cierpliwości. Może się okazać, że dotychczas praktykowane aktywności ruchowe będzie trzeba zmodyfikować pod kątem zaistniałych ograniczeń. Wszystko zależy od rodzaju urazu i stosowanej protezy. W najgorszym przypadku możliwe jest znalezienie alternatywnego sposobu na uprawianie sportowego trybu życia. Jeśli kalectwo na skutek doznanych obrażeń uniemożliwia na przykład bieganie, można spróbować osiągać własne, personalne cele na basenie, na siłowni, czy przykładowo kajakarstwie. Istnieje bardzo dużo alternatyw, które pomagają takim osobom zapomnieć o tym co się wydarzyło i umożliwiają kontynuację wybranej ścieżki aktywnego życia.

sportowiec z protezą na bieżni

Specjalistyczne protezy dla aktywnych

Na rynku dostępnych jest sporo specjalistycznych protez, dla ludzi, którzy nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na ograniczenia ruchowe i pragną w dalszym ciągu po utracie kończyny kontynuować to co robiły do czasu sprzed amputacji. Wysoko rozwinięta technologia w tym zakresie umożliwia stosowanie protez, które reagują na ruch kończyną i same za pomocą czujników i mikroprocesorów są w stanie zastąpić zdrową kończynę. Użytkownik takiej protezy może bez przeszkód robić to co robił do tej pory ciesząc się z życia takiego jakie posiadał ze zdrową kończyną. Niestety tutaj zazwyczaj pojawia się ograniczenie finansowe. Tego typu protezy mogą kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych co powoduje, że spora część osób niepełnosprawnych nie będzie mogła z nich skorzystać, a wybór ograniczy się do tańszych produktów z mniejszymi możliwościami.

Więcej informacji: http://www.markprotetik.pl

http://www.amputowani.pl

http://www.nto.pl/styl-zycia/zdrowie/art/4613005,z-proteza-mozna-normalnie-funkcjonowac,id,t.html