Jaka aktywność idealna na wiosnę?

Ponieważ o ziemie możemy już powoli zapominać, przyszedł czas na planowanie nowych, wiosennych aktywności na świeżym powietrzu. Zima była okresem, w którym bardzo wygodnie i komfortowo czuliśmy się w zamkniętym pomieszczeniu, a aura na zewnątrz nie sprzyjała prowadzeniem treningów na powietrzu z powodu brzydkiej pogody. W tym momencie nadaje się pierwsza okazja na wyjście na zewnątrz aby czerpać korzyści z dostępu do czystego powietrza a także połączyć swoje zmagania z wprowadzeniem elementów krajoznawczych, turystycznych. Idealnym rodzajem aktywności, która łączy ruch, zwiedzanie, poznawanie regionu i udostępnia wiele innych atrakcji to spływy kajakowe, bardzo popularne w naszym kraju. Popularność spływów kajakowych bierze się stąd, że Polska posiada gęstą i urozmaiconą sieć rzek i dorzeczy oraz wystarczającą infrastrukturę sprzyjającą kajakarskim przygodom, jak występujące w pobliżu rzek pola namiotowe, hostele, pensjonaty, punkty gastronomiczne, ale co ważne także wiele ciekawych zabytków i obiektów wartych obejrzenia.

spływy kajakowe

Gdzie można wybrać się na spływ kajakowy?

Tak naprawdę wszędzie. Bez względu na to czy mieszkamy na południu, północy, wschodzie, zachodzie czy w centralnej Polsce. Z każdego miejsca jest dostęp do rzek i ich dopływów gdzie z powodzeniem możemy zorganizować sami spływ we własnym zakresie – jeśli posiadamy wystarczające doświadczenie w kajakarstwie turystycznym – ale możemy też skorzystać z usług firm, które specjalizują się w organizowaniu grupowych spływów kajakowych, posiadają niezbędny sprzęt, przewodników, ratowników. Warto zdecydować się na tę opcję w przypadku kiedy nie posiadamy sprzętu niezbędnego do kilkudniowych wypraw, lub nie znamy podstaw ratownictwa na wodzie. Organizacją spływów kajakowych w Polsce i za granicą zajmuje się firma Delfin www.esplywykajakowe.pl

kajaki na wodzie

Najpopularniejsze spływy kajakowe

W każdym regionie Polski możemy znaleźć interesujące miejsca z punktu widzenia turysty. Spływy kajakowe niosą ze sobą także wiele doznań płynących z przebywania wśród dzikiej natury, co docenia osoby interesujące się przyrodą i dodatkową atrakcją dla nich będzie podziwianie rzadkich okazów na żywo podczas przemierzania rzek na kajakach. Do najpopularniejszych spływów kajakowych w Polsce należą z całą pewnością spływy na Brdzie, Czarnej Hańczy, Drawie, Iławie, Krutyni, Lubrzy, Małej Panwi, Narwi, Obrze, Piławie, Rudzie, Redze, Sanie Słupi, Tanwi, Wdzie, Parsęcie, Dunajcu, Odrze, Wiśle i wielu innych interesujących miejscach.

spływ kajakowy

Atrakcje na szlakach kajakarskich

Podczas spływów kajakarskich oprócz aktywnego wypoczynku mamy możliwość aby zobaczyć wiele interesujących miejsc, o których często nawet nie słyszeliśmy. Do przykładowych atrakcji z pewnością można zaliczyć obecność parków narodowych i rezerwatów przyrody lub rezerwatów krajobrazowych. Przypadną do gustu miłośnikom natury. Wiele rzek przepływa właśnie przez obszary chronione ze względu na unikalną przyrodę lub siedliska zwierząt i ptaków. Szlaki obfitują w zabytki jak ruiny zamków, pałaców, obiekty charakterystyczne dla danego regionu, zabytkowe młyny, elektrownie wodne, kościoły, muzea i wiele innych cenionych obiektów. Osoby uwielbiające biwakowanie spotkają się z polami namiotowymi lub dzikimi miejscami przy rzece na których można rozbić namiot.

Jak można zauważyć podczas spływów kajakowych łączymy i przyjemne i pożyteczne. Są bardzo lubianą formą aktywnego wypoczynku, ponieważ nie są bardzo wymagające i można wybrać się na nie wraz z całą rodziną, w tym z małymi dziećmi. Jest to niezapomniana przygoda dla całych rodzin lub grup zorganizowanych. Takie wydarzenia jak spływy kajakowe na długa zapadają w pamięć i generują wiele pozytywnych wrażeń. Na wiosnę zachęcamy do tego typu formy aktywnego wypoczynku, dobra zabawa jest gwarantowana.

Dodatkowe informacje można uzyskać na stronie:

http://www.pzkaj.pl

http://www.przegladsportowy.pl/sporty-wodne/kajakarstwo,kategoria,961.html

http://kajak.org.pl