Trening personalny – fanaberia czy rozsądek?

Rosnąca popularność klubów fitness i ćwiczeń z trenerami osobistymi lub wizyty w poradniach dietetycznych przez sporą część społeczeństwa uznana jest za zwykłą fanaberię. Chwilową modę, która ma swój okres i przeminie prędzej czy później. Lub też po prostu biznesem, który korzysta na coraz większej ilości zainteresowanych, pragnących wpłynąć na swoje zdrowie i kondycję. Opinie wyrażane w sieci są podzielone. Zwolennicy tego typu treningów zazwyczaj powiązani są z jakimś konkretnym klubem fitness czy siłownią lub poradnią dietetyczną i widzą wiele korzyści z usług mających na celu zrzucenie kilogramów, budowy mięśni i zdrowego odżywiania. Przeciwnicy tych rozwiązań podkreślają, że aktywność fizyczną każdy może uprawiać na swój rachunek i nie musi za to nikomu płacić. O zdrowym odżywianiu można wiele poczytać i dostosować sobie odpowiednia dietę, dla naszych potrzeb eliminując niezdrową żywność. Wszelkie czynności, które możemy zrobić sami równie dobrze mogą przynieść nam szereg korzyści i to całkiem za darmo. Gdzie zatem leży prawda, kto ma rację i czy trening personalny to faktycznie przerost formy nad treścią? Temat ten zainspirowała oferta klubu fitness http://www.personalgym.pl łącząca treningi personalne z dietą.

bieganie

Przygotowanie diety i treningów wymaga dużej wiedzy

Oczywiście każda ze stron ma rację. należy sobie jednak uświadomić, że nie dla każdego określone rozwiązanie będzie właściwe. Jeżeli zdecydowaliśmy się na ćwiczenia we własnym zakresie, albo modyfikujemy sobie dietę, dzięki której schudniemy powinniśmy doskonale zdawać sprawę z tego co robimy i jakie mogą te zmiany przynieść konsekwencje. Należy być do tego przygotowanym i dobrze jest zaznajomić się z fachową literaturą lub poradnikami wydawanymi przez sprawdzone, pewne źródło. Bazując na pojedynczych informacji znalezionych w internecie możemy nie uzyskać tego co zaplanowaliśmy. Teksty takie zazwyczaj są ogólne i nie uwzględniają indywidualnych uwarunkowań i to trzeba mieć cały czas w pamięci. Wiedza o treningach jest równie niezbędna, aby uniknąć poważnych kontuzji, stanów zapalnych, nadmiernego obciążenia lub innych szkód wynikłych z nieprecyzyjnego, czy całkiem błędnego wykonywania ćwiczeń i innych aktywności. Są zdeterminowane osoby, które spokojnie sobie poradzą z tymi tematami i zapewne będą potrafili dokładnie określić swoje potrzeby i przygotować pewien schemat działania związany z jedzeniem i treningiem. Niektórzy jednak mogą potrzebować fachowego wsparcia w tym zakresie. Nie musi to wynikać z problemów z przyswojeniem i zrozumieniem nowej wiedzy, ale także braku czasu wynikającego z intensywnego życia zawodowego.

podnoszenie ciężarów

Trener i dietetyk to wiedza i doświadczenie

Jeśli nad naszym treningiem czuwa trener personalny a nad przygotowaniem diety wykwalifikowany dietetyk, całą odpowiedzialność za wszelkie decyzje przenoszą na siebie właśnie oni. Są to jednak osoby, które do swojego zawodu były długo przygotowywane. Nierzadko posiadają duże doświadczenie w swoich branżach i mogą pochwalić się indywidualnymi sukcesami, swoim portfolio. Nikt bez specjalistycznej wiedzy i doświadczenia nie będzie mógł porównać jakości i bezpieczeństwa swoich działań z tymi zaproponowanymi przez specjalistów. Trudno w tym wypadku wysoką dbałość o swoje zdrowie i bezpieczeństwo nazwać fanaberią. Jak się często okazuje, osoby walczące ze swoja otyłością czy walczącą o nabranie mięśni często rezygnuje zanim osiągnie stan pełnego zadowolenia. Wiąże się to z brakiem motywacji, z brakiem widocznych efektów i ogólnym zrezygnowaniem.

Jak ostatecznie myśleć o treningach personalnych?

Dochodzimy do wniosku, że nie każdy potrzebuje trenera osobistego. Osoby, które nie mają dużych wymagań i nie stoją przed nią cele trudne do zrealizowania i odległe, powinny sobie porazić same. Jednak w przypadku kiedy zmiany w naszym życiu obracają się o 180 stopni w zakresie odżywiania i wysiłku będzie potrzeba pomoc specjalisty, który zwróci uwagę na wszelkie czynniki i osobiste uwarunkowania, które wpłyną na kształt zaplanowanych działań. Każdy z nas jest inny i każdy ma swoje wymagania. Miejmy to na uwadze i rozsądnie podchodźmy do wszelkich przedsięwzięć w obszarze zdrowia i aktywności. Przydatne informacje znajdziemy na stronie: http://www.trener.pl oraz http://www.kulturystyka.org.pl