Wędrówki górskie – aktywność dla wszystkich

Może wyjazd w góry?

Góry, te duże i te małe powodują, że wielu traci dla nich głowę. Przyciągają turystów i śmiałków jak magnes. Jest w nich coś czego nie da się racjonalnie opisać, a powoduje, że góry dla wielu aktywnych są nieodłącznym elementem życia, sposobem na życie, wręcz domem. Kiedy decydujemy się na górską wędrówkę i nie zapominamy przy tym głowy, mierzymy siły na zamiary – góry stają się rewelacyjną kuracją zdrowotną. Zapraszam do zapoznania się z subiektywnymi zaletami płynącymi z uprawiania wędrówki górskiej, jeśli jesteś aktywna osobą, ale nie myślałeś do tej pory, żeby eksplorować tę część aktywności czy sposobu na spędzanie wolnego czasu, być może spojrzysz na tę kwestię inaczej.

Góry – aktywność na świeżym powietrzu

Zazwyczaj pasma górskie są trudnym terenem, który nie sprzyja powstaniu dużych miast, dużych szlaków komunikacyjnych, terenów przemysłowych i innych obszarów charakteryzujących się ingerencją człowieka, zmianami w środowisku i w efekcie zanieczyszczeniem. Góry raczej są miejscem, w którym dominuje natura, fauna i flora ma miejsce do dogodnego życia i rozwoju. Zanieczyszczenie powietrza jest dużo mniejsze niż w innych, niżej położonych regionach lub nie występuje wcale. Dlatego spacer po nich zapewnia świetne dotlenienie i brak obciążeń zanieczyszczeniami powietrza, na które jesteśmy narażenie uprawiając aktywność ruchową w innych częściach Polski. W dzisiejszych czasach jest to ogromna zaleta, gdyż jakość powietrza w Polsce w wielu miejscach nie pozostawia żadnych złudzeń.

jezioro w górach
Jezioro górskie w Alpach

Trudny teren – wyzwanie kondycyjne

Doszedłeś do etapu, w którym zwykłe spacery czy jogging nie sprawia Ci frajdy lub szukasz mocniejszych wrażeń. Sprawdź się w chodzeniu po górach. Góry są wymagające, wymuszają ciężką pracę przy podejściach, ale zmuszają także mięśnie nóg do intensywnej pracy przy zejściach. To od konkretnego terenu i nachylenia stoku zależy w jakim stopniu będziemy przez góry “sprawdzani”. Warto zapoznać się wcześniej z opisem szlaku, jego długością aby był wybrany według naszych umiejętności i zamierzeń. Systematyczne spacery po górach wzmocnią mięśnie nóg, w szczególności ud, poprawią pracę układu krążeniowego. Są zbawienne dla naszego serca, które potrzebuje od czasu do czasu uderzać mocniej i szybciej.

Nowe znajomości na szlaku?

Oczywiście, że tak. Spacerując po szlaku w górach spotykamy zazwyczaj ludzi podobnych do nas. Pasjonatów wycieczek i wędrówek górskich. Jest to świetna okazja do zawierania nowych znajomości. Ludzi poznajemy na szlakach, często okazując sobie pomoc, poznajemy ich także w schroniskach górskich, w karczmach i stołówkach, restauracjach usytuowanych na drodze szlaków. Jeśli jesteś osobą otwartą lub po prostu lubisz poznawać ludzi – pomysł z górskimi wędrówkami jest dla Ciebie idealny. Dzięki nowym znajomością zwiększysz szanse na zyskanie nowych kompanów do kolejnych pieszych wędrówek.

Widoki, wszędzie piękne górskie widoki…

Chodząc po górach oczywiście natykamy się na wspaniałe, malownicze widoki. Zazwyczaj osiągając określony punkt wysokości, przy ładnej pogodzie widoki potrafią zapierać dech w piersi. Dla wielu z amatorów wycieczek górskich są głównym powodem ruszenia się w góry. Dobrze jest zaopatrzyć się w dobry aparat fotograficzny i uwieczniać te chwile, do których będziemy mogli wracać przeglądając albumy z wypadów górskich. To co możemy zobaczyć jest niesamowitym umileniem całego trudu związanego z często niewygodnym podejściem pod górę.

Badaj okazy przyrody

Przyroda z zasadzie nie jest specjalnie ważna dla dużej liczby turystów chodzących po górach. Nie każdy z nas urodził się z duszą botanika czy ornitologa. Nie oznacza to jednak, że nie musimy zwracać uwagi na rzadkie okazy roślin czy podglądać życie zwierząt, których nie zobaczymy w mieście. Warto zapoznać się z jaką roślinnością czy zwierzętami możemy spotkać się na wybranym obszarze i spróbować przy okazji zobaczyć i rozpoznać konkretne przykłady. Jest to naprawdę świetna okazja do zaobserwowania zmieniającej się szaty roślinnej wraz ze zmieniającą się wysokością, jeżeli zmierzamy w wyższe partie gór. Być może górska wycieczka rozbudzi w Tobie nowe zainteresowania?

widok na góry