Wybielanie szkliwa zębów – na czym polega

Wybielanie zębów odbywa się przy udziale chemicznych substancji mających za zadanie demineralizację wierzchniej warstwy zęba – szkliwa. Podczas pożywania posiłków i picia napojów barwniki (sztuczne i naturalne) przedostają się do szkliwa, które podczas spożywania posiłku jest szczególnie narażone na wchłanianie barwników.

Niskie Ph w ustach przyczyną przebarwień zębów.

Piękny uśmiech to przede wszystkim taki, w którym wszystkie zęby są proste, układają się w równych łukach, oraz mają biały kolor. W czasie swojego życia ząb otacza się wierzchnią warstwą ścieralną – szkliwem, które odpowiada za twardość zęba, a więc przydatność podczas rzucia posiłków.

Jedzenie i picie nie jest jednak obojętne dla naszej jamy ustnej. Wywołuje ono znany z reklam „spadek PH w ustach”. Tajemnicze PH jest niczym innym jak ogólnym odczynem panującym w jamie ustnej. Poza spożywaniem posiłków przez wytwarzanie śliny kwasowość środowiska w jamie ustnej jest na stosunkowo stabilnym poziomie, neutralnym dla naszego uzębienia oraz pozostałych komórek ciała obecnych w jamie ustnej. W przypadku podania pokarmu czy napoju równowaga tego środowiska zmienia się – obojętne Ph zostaje zastąpione przez to, które posiada posiłek, czy napój – niemal zawsze ma ono charakter kwasowy.

ph organizmu ludzkiego
Źródło: Kliknij

Zmniejszenie się środowisk Ph wpływa zarówno na możliwość rozwijania się w jamie ustnej (lub przeżycia) bakterii oraz innych elementów biosfery, której nie można uniknąć i nasze organizmy umieją z nimi współżyć (lub stają do walki, jeżeli wykryją że dany element stanowi zagrożenie dla organizmu).kontrola uzębienia Spadek PH wywołuje również zmianę w wydawałoby się twardej i niezmiennej strukturze szkliwa zębów. Niskie Ph sprzyja jego demineralizacji (porównać by to można do powolnej erozji). Organizm podczas spożywania posiłków i napojów wytwarza zwiększone ilości śliny, której zadaniem jest nie tylko rozmiękczenie posiłków podczas żucia, ale też ma ustabilizować docelowo poziom kwasowości w ustach. Jednak podczas samego żucia osłabiane demineralizacją szkliwo kontaktuje się bezpośrednio z barwnikami obecnymi w pożywieniu.

Będące w stanie demineralizacji szkliwo umożliwia przedostanie się i osiadanie barwników na szkliwie, a podczas kolejnej odbudowy szkliwa (po unormowaniu się Ph) barwniki mogą zostać zamknięte w jego strukturze. Efektem są przebarwienia na zębach.

Wybielanie polega na chwilowym wycofaniu procesów demineralizacji

stomatologiczny zabieg wybielającyWybielanie zębów przy pomocy odpowiednich środków chemicznych jest kontrolowaną demineralizacją szkliwa i rozpuszczeniem barwników. Podczas reakcji utleniania się środków wybielających szkliwo wraz z zatopionym w nim barwnikiem zostaje rozpuszczone, a prześwit do białej zębiny staje się większy co daje efekt bardziej białych odcieni zębów.

Samo wybielanie jest więc procesem niebezpiecznym dla uzębienia. Podczas zabiegów wykonywanych u dentysty szczególnie dużą rolę kładzie się więc na kontrolę czasu w jakim środek wybielający zęby działa na szkliwo. Przekroczenie pewnej punktu nie daje już kolejnych efektów w postaci wybielania, a staje się niebezpieczny dla możliwości regeneracji szkliwa.

Ważne przy zabiegach wybielających jest również stosowanie się do zaleceń stomatologa – rozpuszczone szkliwo nie jest w stanie chronić się przed przebarwieniami przez pewien czasu kiedy następuje jego odbudowa. Ważne jest więc, aby przez odpowiedni czas stosować się do zaleceń doświadczonego stomatologa dotyczących przede wszystkim diety – aby nie uszkodzić struktury szkliwa zęba i nie podawać mu barwników, które mogą wywołać gorszy efekt niż przed wybielaniem.

Więcej informacji: http://rodentica.pl/wybielanie-zebow-bielsko/